Papara, Pakistan merkezli SadaPay’i satın aldı

Finansal teknoloji şirketi Papara, Pakistan merkezli elektronik para kuruluşu SadaPay’in yüzde yüz hissesini satın aldı.

2023 yılında İspanya merkezli Rebellion’ı satın alan Papara, bu satın almayla birlikte Avrupa’nın ardından Güney Asya’ya da açılmış oldu.

2019’DA KURULDU, YILLIK 1,5 MİLYAR DOLARLIK ÖDEME HACMİNE ULAŞTI

Amerikalı Brandon Timinsky tarafından 2019 yılında kurulan ve yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine ulaşan SadaPay, dünyanın en hızlı büyüyen elektronik para kuruluşlarından biri.

SadaPay ayrıca Mastercard iş birliğiyle Orta Doğu ve Asya (MEA) bölgesindeki ilk numarasız banka kartını kullanıma sunan şirket olarak biliniyor.

Şirket, kuruluşundan bu yana, Recharge Capital ve Kingsway Capital liderliğindeki iki turda 20 milyon dolar yatırım aldı.

PAPARA CEO’SU EMRE KENCİ: SON YILLARDAKİ EN ÖNEMLİ FINTECH YATIRIMLARINDAN BİRİ

Satın almayla ilgili açıklama yapan Papara CEO’su Emre Kenci, “Son yıllarda ülkede gerçekleşen en önemli fintech yatırımı olan bu satın alma ile SadaPay’in yenilikçi ve cesur atılımlarını, Papara’nın güçlü teknolojisi ve kullanıcı odaklı yaklaşımıyla güçlendirerek SadaPay’in bölgenin en önemli fintech oyuncusu haline gelmesini hedefliyoruz” dedi.

Emre Kenci ayrıca, “Nüfus artışının, Pakistan ekonomisinin büyümesine pozitif etki edeceği, bunun da ülkeyi gelecek 50 yılda dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıyacağı öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

SADAPAY CEO’SU BRANDON TIMINSKY: PAKİSTAN’IN ÇEYREK MİLYARLIK NÜFUSUNA DEĞER YARATACAĞIZ

SadaPay Kurucusu ve CEO’su Brandon Timinsky ise şirket satışıyla ilgili, “Papara’nın sektördeki uzmanlığından, ileri teknoloji alt yapısından ve ürün çeşitliliğinden yararlanacağımız için son derecede şanslıyız. SadaPay’in güçlü markası, olağanüstü ekibi ve yerel temelleri ile birleştiğinde bu satın almanın, kullanıcılarımıza değer sunma hızımızı önemli ölçüde artıracağına ve Pakistan’ın çeyrek milyarlık nüfusuna değer yaratacağına inanıyoruz” dedi.

PAKİSTAN’DA İNTERNET VE MOBİL BANKACILIK KULLANIMI ARTIYOR

240 milyon kişilik nüfusu ile dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olan Pakistan, finansal teknolojiler açısından önemli bir potansiyele sahip. Yüzde 70’i 35 yaş altı genç nüfustan oluşan ülkede, fintech sektörü ve teknolojiye yapılan yatırımlar her geçen gün artarken 2023 yılında internet kullanıcıları yüzde 15,5 mobil bankacılık kullanıcıları ise yüzde 30,2 artışla büyümeye devam etti. 2025 yılında akıllı telefon kullanıcılarının 179 milyona ulaşması öngörülüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir